Samsung QE83S90FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV
Key Features
FeatureDescription
AI UpscalingImproves lower-resolution content to fit 4K quality seamlessly.
Modern DesignSleek, minimalistic aesthetic that fits effortlessly into any decor.
Smart TechnologyIntegrated with Tizen for easy access to apps and content.
Large OLED DisplayDelivers deep blacks and vibrant colors for an extraordinary viewing experience.
Superior Sound ExperienceDolby Atmos system ensures immersive audio to match stunning visuals.
Technical Specifications
SpecificationValue
Screen Size83 in
Resolution4K (3,840 x 2,160)
Refresh Rate100Hz (Up to 144Hz)
Hdr SupportOLED HDR+
Aspect Ratio16:09
Viewing AngleUltra Viewing Angle
Operating SystemTizen™
Electronic Program GuideYes
Speakers2.1.2CH (60W Output)
Rms Output Power60W
Digital Audio Optical Output1
Hdmi4
Hdmi CecYes
Usb2 x USB-A
Number Of Usb Ports2
Wi-fiYes (Wi-Fi 5)
BluetoothYes(5.3)
Ethernet Ports1
ColourBlack
Vesa Mount CompatibleYes
Dimensions2024 x 1234 x 189 mm
Width With Stand185.1 cm
Height With Stand113.37 cm
Energy Efficiency RatingF
Power Consumption (standby)0.50 W